Түбір мен қосымша «Менің інім»
Атырау қаласы
Жалпы білім беретін № 28 орта мектебі КММ
Жоғарғы санатты бастауыш сынып мұғалімі
Зулхарнаева Гаухар Газезовна Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қазақ тілі пәні
5-бөлім.Дені саудың – жаны сауСабақ : № 73 | Жалпы білім беретін № 28 орта мектебі КММ | ||||||||||
Күні: жыл | Оқытушының аты-жөні: Зулхарнаева Г | ||||||||||
Сынып: 2 «А» | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Түбір мен қосымшаМенің інім | ||||||||||
Оқу мақсаттары | 2.1.2.1 Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау2.1.4.1 Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау2.1.5.1 Аудиобейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі … , пайдалы/пайдасыз болды, себебі …) білдіру2.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау2.3.5.1 Жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен түзету2.4.2.1 Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату | ||||||||||
Сабақтың мақсаттары: | Барлық оқушы білуге тиісті: мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды. Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды.Оқушылардың көпшілігі білуге тиісті: тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды.Кейбір оқушылар білуге тиісті: түбір мен қосымшаны ажырата алады. | ||||||||||
Алдыңғы білімдер | Түбір мен қосымша | ||||||||||
Жетістік критерийлері | Түбір мен қосымшаны ажыратадыӘңгіме құрай алады | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қамқорлық, ынтымақтастық | ||||||||||
Оқыту әдістері | Топтық жұмыс, жұптық жұмы, жеке жұмыс, бірлескен жұмыс, біріккен жұмыс, бағалау түрлері, қалыптастырушы бағалау | ||||||||||
Жоспар | |||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Дерек-көздер | Дескриптор | Ұ | |||||||
І Бағалау-мотивациялық кезең (5-10 минут) | |||||||||||
Сабақтың басы1минут | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруШағын топтарға біріктіру | ||||||||||
Білу4 минут | Сұрақтарға жауар беру1. Сөз құрамы деген не?2. Түбір деген не?3. Қосымша деген не?ТоптастыруТүбір сөз Қосымшалы сөзСөздер арқылы топқа бөлінедіСөз дегеніміз не ережесін сұрауЖалпы тапсырмаСөздердің түбірі мен қосымшасын ажыратуБалалық, үйшік, кітапша, дәрігер, дәрігерге, дәріхана, аңшылар т.б.Жұптық жұмысҚалыптастырушы бағалауМадақтау шапалақтау арқылы | 1. Сұрақтарға жауап береді.2. Түбір мен қосымшаны ажыратады.3. Түбір мен қосымшаны белгілейді. | + | ||||||||
ІІ Операциялық-орындаушылық кезең (25-30минут) | |||||||||||
ОртасыТүсіну15 минут5 минут3 минут | Аудиобейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі … , пайдалы/пайдасыз болды, себебі …) білдіруАудиобейнежазбаны көруКомпьютер пайдасы мен зияны туралы бейнежазба көрсетіледі.Аудиобейнежазба мазмұны бойынша өз ойларын флипчартқа түсіру. Жұмыстарын топта жариялауТоптық жұмысқа өз көзқарасын білдіріп, сабаққа рефлексия жасау«Мәтін бөліктері»Екі топқа мәтінді бөліп оқыуМәтінді мәнерлеп оқу. Мәтін мазмұнын талдау43-жаттығу. Мәтінді түсініп оқу. Мазмұнына талдау жасау.Қарлы кесек ойыныМәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастыру.3 сұрақтан сұрақ дайындап бір-біріне беруСұрақтарға жауап беру.Мәтіне ат қою | https://www. youtube.com«компью-тер алдында дұрыс отыру »Оқулық | 1. Топта өз ойын айтады.2. Жұмысынн қорғайды.Пікірін айтады.1. Мәтінді мәнерлеп оқиды3. Мазмұны-на талдау жасайды.3. Түсінігін жұбына айтады. 1. Мәтін бойынша сұрақ қояды.2. Сұраққа жауап береді.3.Мәтінге ат қояды | ++++ | |||||||
Қолдану10 минут | Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажыратуТүбір мен қосымшаны ажырату білігін бағалауЖеке жұмыс Сурет сөйлейді44-жаттығу. Суреттегі зат атауларына қосымша қосып, екінші бағандағы сөздермен байланыстырып жазуМұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтауОй ұшқырлығын бағалау«Басқатырғылар базары»І топ. 45-жаттығу.Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажыратуТүбір мен қосымшаны ажырату білігін бағалауІІ топ. 46-жаттығу. Жаңылтпашты оқу. Жазу. Қарамен берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырату.Дәптердегі шығармашылық тапсырма орындатылады. Өз пікірінің дұрыстығынпарталасына әңгімелейді.«Сәйкестендіру»Суреттерді сәйкестендіріп, сөздерді жазады және сөз құрамына талдайды.«Бес қадам ойыны»1 топ түбір сөз айтады2 топ соған қосымша қосады. | ОқулықДәптер-мен жұмысОқулықДәптер-мен жұмыс | 1.1-бағандағы сөздерге қосымша жалғайды. құрастырады.2. 2-бағандағы сөбен байланыстырып, сөйлем құрайды.1. Жағдаятты оқиды.2. Шешімін табады.1. Жаңылт-пашты оқиды.2. Дойбышы-ны сөзінің түбірі мен қосымшасынажыратады.3. Дойбышы сөзінің түбірі мен қосымшасынажыратады.Сөздерді сәйкестіреді және қосымшаларды қоса алады.Түбір сөз айта алады және сол сөзге қосымшасын қоса алады. | ++++++ | |||||||
ІІІ Рефлекциялық-бағалау кезеңі (3-5 минут) | |||||||||||
Соңы2 минут | Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» орындайды.Бағалау бетшесімен өз білімін бағалайды. | Дәптер-мен жұмыс.Түрлі түсті қарын-даштар | |||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||
Дифференциация:Балаларға қалай көмектесесіз?Қабілетті балаларға қандай тапсымалар бересіз? | Бағалау : Оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?Сөздерді жазады оның құрамын ажырата алады,Өзбетімен сөйлем құрап сөдерді сөз құамына талдайды, | Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқудүниетану Денсаулық пенжәне қауіпсіздікАКТҚұндылықтар | |||||||||
Бақылау:Сабақ мақсатына жеттім бе? | Сабақ мақсатына жетті | ||||||||||
Оқушылар не үйренді? | Түбір мен қосымшаны ажырата алады. | ||||||||||
Ынтымақтастық атмосферасы болды ма? | Иә жұптаса топтаса жұмыс жасады. | ||||||||||
Оқушылар арасындағы дифф. бойынша іс-әрекет ұтымды болды ма? | Өте тамаша ынтымақта жұмыс жасады. | ||||||||||
Жоспарланған уақытты ұстандым ба? | Ия | ||||||||||
Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? | жоқ | ||||||||||
Қорытынды бағамдау:Сабақтың ең ұтымды кезеңдері:1. ойын ойнаған кезде жарысып жұмыс жасады.2. Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт.Өз пікірлерін айтуда.Жұптық жұмыстаОсы сабақтан келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім? |